Az elmúlt időszakban kísérleti jelleggel több önkormányzat is bevezette a szabadszedéses rendszerű étkeztetés biztosítását. A rendszer lényege, hogy a szülői befizetést követően a gyermek a tálalókonyhán választja ki, hogy a rendelkezésre álló menüből mit szed a tányérjára.
Korábban számos alkalommal felmerült, hogy a közétkeztetési szolgáltatás teljesíti a koncessziós eljárással kapcsolatos követelményeket az ellátásában rejlő keresleti és kínálati kockázatok, valamint a felmerülő beruházási igények megtérülése miatt is.
A kórházak élelmezési ellátása nagyon fontos és egyben nehéz feladat. Több, egymástól független osztály együttműködésére van szükség ahhoz, hogy a beteg a megfelelő diétát, a megfelelő minőségben, időben, és megfelelő módon kapja meg. Ez annyit jelent, hogy az élelmezési osztály (élelmezési üzem) elkészíti a különböző diétáknak megfelelő ételeket, melyeket a dietetikusok rendelek meg a betegeknek, orvosi utasítások alapján. A betegosztályra szállítást követően az ápolóké az ételosztás, és szükség esetén az etetés feladata.
Áremeléssel kapcsolatos jogszabály magyarázata
A 2021. szeptember 1-je után megindított közétkeztetési tárgyú közbeszerzési eljárásoknál már kötelezően alkalmazni kell a 676/2020. (XII.28.) Korm. rendeletet a közétkeztetés tárgyú közbeszerzések tekintetében alkalmazandó eljárások sajátos szabályairól.
A Magyar Közétkeztetők Szövetségének szakértői Süllős Gyula főtitkár vezetésével egyeztetés folytattak az Agrárminisztériumban Erdős Norbert élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár úrral. Az egyeztetés témája a közétkeztetést érintő jogszabályok változásai voltak, elsősorban a 676/2020. (XII. 28.) Kormány rendelet. Főtitkár úr tájékoztatta Államtitkár urat a közétkeztetés helyzetéről az állami szerepvállalásról, a finanszírozás hátteréről valamint javaslatokat fogalmazott meg a szektor jövővel kapcsolatban.
A Magyar Közétkeztetők Egyesülete állásfoglalás kéréssel fordult a Közbeszerzési Hatósághoz és a Miniszterelnökség Területi Közigazgatásért Felelős Államtitkárságához a közétkeztetés, mint tevékenység kockázatainak megítélésével kapcsolatban.
A napokban megjelent 484/2020. (XI. 10.) Korm. rendelet a veszélyhelyzet idején alkalmazandó védelmi intézkedések második üteméről.
A Magyar Közétkezetők Szövetsége egyetért a Kormány intézkedéseivel, amely alapján fokozott védelmet kell biztosítani idős, 65 év feletti hozzátartozóink számára.
A Magyar Közétkeztetők Szövetsége üdvözli a 37/2014. (IV.30.) EMMI rendelet módosítását, amelynek eredményeként várhatóan könnyebb helyzetbe kerülnek a szolgáltatók, valamint a fogyasztók számára is érezhetően pozitív irányba fog változni a szolgáltatás.
Segédlet az egyes korosztályok esetében alkalmazandó térítési díjak megállapításához