Hírek

Jelentős áremelkedés a közétkeztetési piacon

Az orosz-ukrán konfliktus, az energiaárak emelkedése, a világgazdasági folyamatok komoly kihívás elé állították a közétkeztetési szektort.

A jelenlegi helyzetben az alábbi tényezőkre hívjuk fel tagjaink figyelmét.

Áruhiány
Súlyos helyzet alakult ki az étolaj piacán. A magyar napraforgó betakarítása csak hónapok múlva esedékes, az ukrán import pedig teljes egészében megszűnt. Ennek következtében hiány alakult ki az étolajpiacon, ami drasztikus áremelkedést okoz. Az árak több mint a duplájára emelkedtek az elmúlt két hónapban és a szükséges mennyiség is csak korlátozottan szerezhető be.

A konfliktus további elhúzódása miatt a liszt és cukor piacon is hasonló folyamatok mehetnek végbe.

Mindeközben a kerekedők és a gyártók is mennyiségi korlátozásokat vezettek, amivel lehetetlenné vált a készletezés. Ennek okán az áremelkedés hatásait nem lehet mérsékelni.

Jelentős áremelkedések
Minden alapvető alapanyag ára az inflációt jóval meghaladó mértékben emelkedett az elmúlt hónapokban.

A hatósági árak és a rezsicsökkentés megoldást és védelmet jelentenek a lakosság számára, azonban ennek eredményeként a KSH továbbra is a valós inflációtól messze elmaradó adatokat közöl. Az alacsony inflációban a KSH módszertanának módosulása is jelentős szerepet játszik, mert az elmúlt évekhez képest jelentősen módosultak az egyes termékek súlya a statisztikában, így egyes kevésbé jelentős termékek (pl.: marhahús) nagyobb súllyal szerepelnek, míg más jobban dráguló termékek (pl.: tej, sertéshús) kisebb súllyal szereplenek. Jól szemlélteti a valós helyzetet, az élelmiszerek árának emelkedése 2022. első két hónapjában összehasonlítva az alapanyag beszállítók részére jóváhagyott emelések mértékével.

A KSH által mért áremelkedés mértéke 2022-ben (előző hónap = 100%)

Megnevezés 2022. január 2022. február Átlagosan
  Előző hónap = 100%  
Hús, hal, készítmények +2,2% +2,5% +2,4%
Tej, tejtermék, tojás +4% -0,02% +1,9%
Zsiradékok +5,7% -1,8% +2,0%
Cereáliák, édességek +2,6% +2,7% +2,7%
Zöldség, gyümölcs, burgonya +5,2% +4,6% +4,9%
Fűszerek és egyéb élelmiszerek +2,2% +3,3% +2,8%
Kávé, tea, üdítőitalok +1,7% +2,7% +2,2%
Élelmiszerek +3,2% +1,9%

+2,5%

forrás: https://www.ksh.hu/stadat_files/ara/hu/ara0041.html

Az MKSZ tagjai által jóváhagyott áremelések mértéke 2022-ben

Megnevezés Tényleges emelkedés mértéke
  2022.01.01 – 2022.04.01
Hús, hal, készítmények +30,7%
Tej, tejtermék, tojás +16,8%
Zsiradékok +54,1%
Cereáliák, édességek +25,4%
Zöldség, gyümölcs, burgonya +26,7%
Fűszerek és egyéb élelmiszerek +28,9%
Kávé, tea, üdítőitalok +18,8%
Élelmiszerek +28,8%

forrás: MKSZ saját statisztika

Sajnálatos módon ebben a helyzetben a közétkeztetési szolgáltatók elvesztették alkupozíciójukat, vagy elfogadják az árakat, vagy nem kapnak árut a beszállítóktól.

  1. Elmaradó áremelések

Tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy a megrendelő önkormányzatok a veszélyhelyzet okán továbbra is csak az infláció mértékének megfelelő emelést érvényesíthetnek a térítési díjakban a szülők felé. Azonban sok esetben még ezt az emelést sem hagyják jóvá, miközben a 2020-ban és 2021-ben is sok helyen teljesen elmaradtak az áremelések.

A jogszabállyal kapcsolatos szakmai álláspontunk alapján a veszélyhelyzetben is bármekkora áremelésre van lehetőség, az egyetlen megkötés, hogy a szülők részére kizárólag a KSH által közzétett adat alapján, a szerződésben előre meghatározott áremelés érvényesíthető.

Amennyiben a közeljövőben nem kerül sor legalább 30%-os rendkívüli áremelésre, az a szerződések gazdasági ellehetetlenüléséhez vezethet. Már rövid távon is csökkenteni kell a felhasznált alapanyagok mennyiségét, a tálalási mennyiségeket és a változatosságot.

Felhívjuk a megrendelő önkormányzatok figyelmét, hogy a jelenlegi helyzetben a szolgáltatók tehetetlenek. A kialakult helyzet miatt egyre több reklamációra kell számítani az étkezés minőségével kapcsolatban. Ezek megoldásában Egyesületünk és minden tagunk is minden segítséget megad, azonban a finanszírozás rendezése nélkül kevés lehetőség áll rendelkezésünkre.

Image